Poker Kuralları Nelerdir? Nasıl Kazanılır?

Poker gibi çok geniş bir kapsamda incelenebilecek oyun türleri insanlık tarihinde önemli bir yer kaplamaktadır. Haliyle Poker kuralları nelerdir diye merak edenlerin aklında hep aynı sorular canlanır. Geçmişte poker oynayanların uyguladıkları kurallar ya da günümüz pokerinin kuralları birbiriyle örtüşüyor muydu? Aslında bu sorunun yanıtını bulabilmek oldukça güç diyebiliriz. Keza ilk olarak çıkış noktasını, hangi yılda çıktığını, ilk nerede ve kim tarafından oynandığı gibi bilgilere bile net olarak ulaşamıyoruz. Yalnızca 1830’larda oynandığı, New Oreleans’ta Fransızlar tarafından oynandıktan sonra popüler hale gelmeye başladığı bilgisine ulaşabiliyoruz.

Dolayısıyla poker türleri arasında da pek çok oyun çeşidi olduğu için net kurallardan söz etmek mümkün olmayabilir. Zaman içerisinde mutlaka farklı değişkenler söz konusu olmuştur. Günümüzde bile birbirinden farklı poker masaları olabiliyor. Texas Hold’em ya da Omaha Hold’em ve daha birçok çeşidiyle değişen kurallar ortaya çıkabiliyor. Her oyunun kendisine ait kuralları olmasının yanı sıra pokerin değişmez bir takım kuralları olduğunu da vurgulamak gerek.

Meritroyalbet Giriş
Meritroyalbet Giriş

Poker Oyununun Kuralları

Poker ile ilgili temel kuralların başında iskambil ile oynandığı için kartlar ve değerleri geliyor. Zaten elinizin kazanıyor ya da kaybediyor olması da bu kartlarla ilişkilidir. Öncelikli olarak poker elinizde tüm renklerin değerinin eşit olduğunu söylemeliyiz. Yani elinizde kırmızı ya da siyah olması size ekstra bir kazanım sağlamaz. Burada sadece renk ile ilgili bir istisna bulunuyor. Bu ise 5 benzemez ile eşit ellerin söz konusu olması durumunda kartların türlerine göre bir sıralamaya gidilir. Bu sıralamada ise baştan sona kupa, maça, karo ve sinek global bir kural olarak karşımıza çıkar.

Poker kuralları nelerdir denildiğinde akla gelen bir diğer önemli unsur ise oyunun başından limitin belirlenmesidir. Yani bir poker masasında henüz kartlar dağıtılmadan önce üst limitin yani maksimum bahsin bedeli belirlenmiştir. Bunun üzerine kartlar açıldıktan sonra çıkılamaz. Eller dağıtıldıktan sonra oyuncular potları öne çıkararak bahsi arttırır. Bu bahis miktarı ise maksimum tutarı geçemez. Kent, floş ve as en düşük kart olarak kullanma opsiyonuna sahiptir.

Poker Kuralları Nelerdir?
Poker Kuralları Nelerdir?

Poker Türlerinde Kurallar Farklı Mı?

Tabii ki farklı oyun türlerinin birbirinden değişik limitlerle oynanması mümkündür. Bazı temel oyun döngüsü kurallarında da farklılıklar söz konusu olabilir. Oyunun ana kuralları sabit kaldığı gibi el değerlerinde de bir değişim gözlenmez. Bir poker eli size kazandırıyorsa o eli diğer oyunda da kazanıyor olarak algılayabilirsiniz.

Kurallar çerçevesinde adil bir oyun olması için bir takım zorunluluklar yıllardan beri getirilmiştir. Bu durum aslında temel anlamda oyunun amacına da hitap ediyor. Mesela maksimum bahsin oyun başında belirlenmesi buna örnek gösterilebilir. Çünkü çıkış noktasına bakıldığında aldatmaca oyunu ya da karşıdakini kızdırma oyunu gibi tanımlamalara rastlayabiliyoruz. Poker kuralları nelerdir diye sormadan önce bu kavramları bilmek bile oyunun amacını, işleyişini ve kazanma sürecini çözmenize yardımcı olabilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Hakkında admin

Check Also

Poker El Sıralaması En Yüksek Kart Nedir

Poker’de El Sıralaması ve En Yüksek Kart Nedir?

Poker gibi stratejik yönü ağır basan oyunlarda kazanmanı bazı altın kuralları vardır. Kesinlikle acele ettiğiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir