Poker Tarihi, Poker Ne Zaman Çıktı?

Poker her ne kadar modern bir iskambil oyunu olarak anılsa da aslında kökü oldukça geçmişe dayanıyor. Örneğin poker tarihi, poker ne zaman çıktı sorusu baz alındığında 16.yüzyıla kadar inmek mümkün. 1600’lü yıllarda net olarak hangi topluluklar tarafından oynanmaya başlandığı bilinmese de Farsça oynanan bir oyun olarak kabul edilmekteydi. Ancak bunun günümüz Poker türlerinden bağımsız bir iskambil oyunu olup sadece Pokerin gelişim aşamasının ilk adımları olduğunu söylemek mümkün. Asıl anlamda poker tarihi incelenirken ise 1830’lu yıllar baz alınmaya başlanıyor.

Yani yine çok yeni sayılabilecek modern bir oyun değil. Aksine farklı milletlerin birbirinden değişik kurallarla asırlar boyu oynadığı bir oyun türü olarak tanımlayabiliyoruz. Fransa ile özdeşleşmiş olmasında da Fransızların 18.yüzyılda fazlasıyla oynamasından kaynaklandığını vurgulayalım. Zira Amerika’da ortaya çıkmasında da bu nokta önem arz ediyor. Özellikle poker denince akla ilk gelen yerlerden birisi olan Las Vegas’a gelene kadar dünyanın çok farklı noktalarında poker oynanıyordu.

Poker Ne Zaman Çıktı Poker Tarihi
Poker Ne Zaman Çıktı Poker Tarihi

Poker Oyununun Geçmişi

Tarihine indiğimizde Fransızların önemli bir rol oynadığını görebilmek mümkün oluyor. Bunun ana sebeplerinden birisi ise modern anlamda ilk Poker anlayışının 1830’lu yıllarda Fransızların oynadığı oyuna eşitlenmesidir. Bu yıllarda New Orleans ve civarında yaşayan Fransızlar kendi aralarında oyunlar oynamaya başlamışlar. Bu süreç o kadar yaygın bir iskambil oyunu furyasını desteklemiş ki 19.yüzyılda altın çağını yaşamış diyebiliriz.

Rönesans döneminde özellikle Avrupa’nın hemen her noktasında poker ve diğer iskambil oyunları için masa bulmak mümkünmüş. Dolayısıyla hem Avrupa hem de Amerika için Pokerin doğuşunu 18 ve 19.yüzyıllar olarak nitelendirmek en doğrusu olacaktır. Poker tarihi, poker ne zaman çıktı sorusunun yanıtı her ne kadar ilk olarak 1600’ler olarak cevaplansa da bildiğimiz anlamda poker için başımızı 1800’lere çevirmemiz gerekiyor.

Poker Oyunu Çeşitleri

Tabii ki pokerin tarihine inildiğinde oynanış dinamiklerine ve türlerine de bir bakış atmak gerek. Örneğin Texas Hold’em oyunu tüm dünyada en çok oynanan poker çeşididir. Adını ise Amerika’nın Teksas eyaletinden almış olması oyunun burada da köklü bir geçmişi olduğunu gösteriyor. İlk kez Teksas Hold’em oynandığında tarih ne zamanı gösteriyordu bilinmiyor. Yapılan araştırmalara göre 1900’lerin ilk zamanları olması ise muhtemel görünüyor. Özellikle demiryolu ve denizyolu işçileri ile mürettebatları bu oyunlarla zaman geçiriyormuş. Net olarak tarihsel açıdan ele geçen bilgi ise 1925 yılında oynandığı yönünde.

Bunun aksini savunanlar ise 1910’lu yıllarda hem Teksas hem de Dallas için ciddi bir oyun potansiyeli olduğundan bahsediyor. Tüm ülkeye yayılması ve Amerika’da herkesin oynadığı bir oyuna dönüşmesi ise az önce bahsettiğimiz gibi altın çağa dayanıyor. 1970’li yıllarda açılan casino salonları ile tüm ülke çapında en çok oynanan oyuna dönüşmüş oluyor. Poker tarihi, poker ne zaman çıktı denildiğinde hem lokasyon

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Hakkında admin

Check Also

Texas Holdem Poker Nasil Oynanır?

Texas Hold’em Poker Nasıl Oynanır? Taktikleri Nelerdir?

Texas Hold’em diğer tüm poker oyunlarına kıyasla en profesyonel oyun türü olarak görülür. Buna sebep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir