Poker’de El Sıralaması ve En Yüksek Kart Nedir?

Poker gibi stratejik yönü ağır basan oyunlarda kazanmanı bazı altın kuralları vardır. Kesinlikle acele ettiğiniz bir oyun taktiği uygulamamalısınız. Çok pasif kalıp karşınızdaki oyunculara ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi ve ne yapacağınızı çaktırmamanız ise önemli bir unsur. Online masalarda bu biraz daha mümkün hale geliyor. Poker’de el sıralaması ve en yüksek kart hangisi gibi temel bilgileri ise ilk bakışta bilecek düzeyde olmalısınız. Çünkü çoğu oyuncu karşıdaki oyuncuların ne kadar arttırdığını, hangi kağıtların döndüğünü ya da kaçıncı turda olduğunu bilememesi bundan kaynaklanır.

Siz elinize baktığınız gibi kartlarınızın hangi pozisyonda olduğunu, buna bağlı olarak rakiplerinizde hangi kartlar olabileceğini analiz etmeniz gerek. Ardından ise oyunu takip ederek rakiplerinizin ne kadar bahis arttırdıklarını adeta aklınıza mıhlamalısınız. İlk bakışta poker elinin size ne kazandıracağını bilmek ise kart sıralamalarını ezberlemekten geçiyor. Bu noktada da pek çok farklı alternatif var.

Poker SiteleriBonusPuanlamaKayıt Ol
3000TLGiriş
3000TLGiriş
3000TLGiriş
1000TLGiriş
5000TLGiriş

Poker’de El Sıralamaları

Poker’de elinizdeki kartların değeri oyundaki pozisyonunuz anlamına gelir. Burada Royal Flush aynı renkte en yüksek sayıları barındırır. Örneğin karo A, K, Q, J, 10 bir royal flushtır. Eğer Straight Flush bir eliniz varsa aynı renkte olan ardışık sayılar olması gerekir. En büyük olmasına gerek yoktur. Örneğin karo J, 10, 9, 8, 7 gibi. Eliniz Quad ise farklı renklerde aynı dörtlüye sahipsiniz demektir. Mesela Karo, maça, kupa ve sinek A olması durumudur. Quad aynı zamanda A, 9, 6 ve 2 toplandığında da geçerlidir. Yani Karo, maça, kupa, sinek 6 ile dörtlü olduğunda da eliniz Quad olur.

Poker El Sıralaması En Yüksek Kart Nedir
Poker El Sıralaması En Yüksek Kart Nedir

Poker’de el sıralaması ve en yüksek kart hangisi dememek için bu sıralamaları net olarak biliyor olmanız gerekiyor. Full House el için farklı renklerde aynı üç kart ve yine farklı renklerde aynı iki karta sahip olmalısınız. Karo, maça ve kupa A ile birlikte sinek ve maça 6 gibi. Flush ise aynı renkteki 5 rastgele kart için kullanılır. Straight farklı renklerde ama ardışık sıralayamaya sahip el için kullanılır.

Three of a Kind aynı zamanda Set olarak söylenir. Farklı renge sahip aynı üç karta sahipseniz geçerlidir. Two Pair ya da Döper için farklı renklerden iki kart ve yine farklı renklerden iki kart daha olmalıdır. Örneğin Kupa ve maça A var iken maça ve sinek 5’liler de elinizde olmalıdır.

Pair ya da Per ise elinizde farklı renklerden iki aynı kart olduğunda geçerlidir. Bu tüm kartlar için mümkündür. As per ya da üçlü per şeklinde adlandırılabilir. High ya da High Card el ise aynı zamanda beş benzemez olarak adlandırılır. Burada eldeki en yüksek olan kart baz alınır. Aynı zamanda Poker’de el sıralaması ve en yüksek kart hangisi sorusunda da sıralama A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 şeklindedir. Renkler birbirleri üzerinde üstünlük yaratmaz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Hakkında admin

Check Also

Texas Holdem Poker Nasil Oynanır?

Texas Hold’em Poker Nasıl Oynanır? Taktikleri Nelerdir?

Texas Hold’em diğer tüm poker oyunlarına kıyasla en profesyonel oyun türü olarak görülür. Buna sebep …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir