Texas Hold’em Poker Nasıl Oynanır? Taktikleri Nelerdir?

Texas Hold’em diğer tüm poker oyunlarına kıyasla en profesyonel oyun türü olarak görülür. Buna sebep olarak gösterilen faktörler ise girişken ve agresif yapısıdır. Dolayısıyla oyuncuların kendisini sınaması için büyük bir şans yaratır. Eğer Texas Hold’em poker nasıl oynanır diyorsanız kesinlikle normal poker masalarının tozunu attırmış olmalısınız. Günümüzde en iyi oyuncuların ilk tercihi olmakla beraber dünya çapında da en çok tercih edilen poker türü olduğunu belirtelim. Bu popülarite Türkiye’de de gözle görülür şekilde karşımıza çıkıyor.

Texas Hold’em normal pokere kıyasla 7 kartla oynanır. Bu kartların ise ikisi elinizde iken beşi yerdedir. Temel amacınız elinizde gördüğünüz iki kartı yerde bulunan beş kartın üçüyle kombine ederek en iyi eli yaratmaktır. Oyun içinde yerdeki beş kartın üçü açık, gerisi ise kapalı olarak başlayan süreç hızlı bir biçimde bahisler ve konuşmaların ardından devam eder. Sırasıyla dördüncü kart açılır ve en son beşinci kart açılır.

Texas Holdem Poker Nasil Oynanır?
Texas Holdem Poker Nasil Oynanır?

Texas Hold’em Hakkında Bilgiler

Teksas Hold’em oynarken bilmeniz gereken en temel nokta elinizdeki iki karttan ziyade yerdekilere odaklanmanızdır. Çünkü elinizde iki kart olsa bile bunun birisini değiştirebilirsiniz. Eğer yerde açılan 5 kartın içerisinden dördü işinize yarıyorsa üç kart almak yerine elinizden bir kart bırakarak dört kart almanız mümkündür. Böylece aldığınız dört kart ve elinizde kalan tek kartla en iyi el kombinasyonunu sağlamış olabilirsiniz. Bunu ister 4+1 ister 3+2 ya da direkt sıralı olarak 5li yapabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise elinizdeki kartları masaya bırakarak oradaki beşlide en yüksek değeri yakalamaktır. Daha az tercih edilse de bir alternatif olarak düşünülebilir. Ayrıca Texas Hold’em poker nasıl oynanır derken diğer poker türlerinden bariz farkları olduğunu da bilmeniz gerek. Mesela son kalan iki oyuncu ellerini açtığında en iyi beşliyi ikisi de denk şekilde oluşturduğunda pot ortak paylaştırılır. Bu durum normal pokerde yoktur. Eğer en iyi beşli kombinasyon yerdeki kartlardaysa bu kez fold dememiş olan oyunculara tüm pot ortak paylaştırılır.

Texas Hold’em Kuralları

Texas Hold’em özellikle profesyonel oyuncular için tercih sebebi olduğu için bazı detaylar ön plana çıkabilmektedir. Öncelikle en iyi beşli kombinasyonu kazanan birisi olmadan oyun bitmez. Dönen turların ardından herkes fold diyerek masadan çekilirse son kalan oyuncu kazanmış olur. Devam edilirse ve kimse en iyi beşliyi yakalayamazsa masadaki kartlara bakılır. Masanın en iyi beşlisi yerde ise fold demeyen tüm oyuncular aynı miktarda kazanır ve pot bölüştürülür.

Oyunda görmek ve arttırmak poker ile aynı şekilde işler. Bop yerine check kullanılır ve bir el boş dönmenizi sağlar. Pas yerine ise fold kullanılır. Fold oyundan çekilmeniz anlamındadır. Rest ise bildiğiniz gibi tüm fişi ya da parayı pota koymaktır. Texas Hold’em poker nasıl oynanır sorusunun yanıtından önce normal poker hakkında bilgi sahibi olmak şarttır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Hakkında admin

Check Also

Poker El Sıralaması En Yüksek Kart Nedir

Poker’de El Sıralaması ve En Yüksek Kart Nedir?

Poker gibi stratejik yönü ağır basan oyunlarda kazanmanı bazı altın kuralları vardır. Kesinlikle acele ettiğiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir